عیب یابی سیستم
مقدمه
در این آموزش گام به گام به شما آموزش می دهیم که اگر کامپیوتر شما روشن نمی شودچه باید بکنید و چگونه مشکل را حل کنید
پا ور کامپیوتر شما روشن نمی شود : برداشت ما این است که کامپیوتر شما "مرده" ، یعنی هیچ چیزی را بر روی صفحه نمایش نشان نمی دهد. اگر شما می توانید چیزی بر روی صفحه نمایش ببینید کامپیوتر شما روشن است و بنابراین ما اینچنین  اتفاقی را  را در این خودآموز (در صورتی که کیس شما مشکلات متفاوتی مثل : سیستم عامل بار گزاری نمی شود  -- یعنی بوت نمی شود ، مممکن است این وضعیت در آینده آموزش داده شود ) پوشش نمی دهیم.
مشکل اصلی کاربران در مقابل این وضعیت آن است که آنها شروع به تلاش و اقدامات مختلف  بدون یک را هکار  استاندارد نموده و در پایان روز آنها آنچه را که آنها در حال حاضر به دنبال آن می باشندرا به یاد نمی آورند وسعی بیشتر می کنند. بدتر از آن ، فرض کنیم که بسیاری از آنها متوجه هستند که کامپیوتر چگونه کار می کند که معمولا شما جزء این دسته نمی باشیدد. مثال یک یوزر می گوید  که مادربرد سالم است  "تلاش برای راه اندازی" چون می تواند صدای  درایو هارد دیسک را که در حال چرخیدن است بشنود. حتی اگر هارد دیسک به مادر برد متصل نباشد فکر بعضی از افراد حول این منطق پوچ می چرخد .
نابراین توصیه می کنیم این آموزش را دنبال نموده تا به همان منظور ما  برسید. فکر نکنید که هر یک از مراحل "احمقانه" است زیرا اینگونه نیست -- بسیاری از اوقات شروع می کنید به بهم ریختن کل کامپیوتر فقط برای پیدا کردن یک usp درایور  معیوب که بر روی یکی از پورت USB نصب شده برای جلوگیری از این کار رایانه را که روشن نموده راهنماییهای زیر دنبال کنید تا  ، بتوانید  این مشکل به درستی را تشخیص دهید  .
اگر شما مایل هستید چیزهای متفاوتی را تجربه کنید لطفاً انچه را که تاکنون تجربه کردید فراموش کنید و با با راهنماییهای ما شروع کنید. و از روی هیچ یک از مراحل پرش نکنید زیرا شما یک تجربه جدید دارید که ما به شما ارائه خواهیم داد بنابراین تمام مراحلی که ارائه داده می شود بسیار مهم می باشند .
البته افراد دیگر ممکنه راهنماییهای متفاوتی با مراحل متفاوت به شما ارئه دهند اما روشی که ما به شما ارائه می دهیم نتیجه 20 سال تجربه در زمینه تعمیرات کامپیوتر و بهترین راه برا تشخیص عیوب کامپیوتر می باشد .
مرحله اول – بررسی بیرونی
اولین چیزی که باید انجام دهید بررسی کامپیوتر شخصیتان از بیرون است . مراحل زیر را دنبال کنید و هنوز کامپیوتر را روشن نکنید .
·          ببینید آیا سیم پاور اصلی به پریز وصل است
·          آیا سیم پاور اصلی درست به منبع تغذیه (پاور) وصل است (پیشنهاد می کنیم سیم را از پشت پاور کشیده و دوباره به منبع تغذیه وصل کنید).
·          اگر منبع برق شما دکمه 220v/110 (در پشت کیس )دارد ببینید آیا این دکمه در جای درست قرار دارد .
·          اگر منبع برق شما دکمه روشن خاموش دارد ببینید آیا این دکمه (در پشت کامپیوتر ) در جایگاه روشن قرار دارد .
·          ببینید آیا دکمه reset در قاب جلوی کیس گیر ندارد شما می توانید با فشار دادن دکمه آنرا امتحان کنید . اگر نمی توانید آنرا حرکت دهید به این معنی است که گیر دارد و شما آنرا با استفاده از ابزار آزاد کنید
·            همه کابلهای بیرونی کامپیوتر شامل کابلهای موس ،کیبور د، مانیتور،پرینتر دوربین دیجیتال ، ipod ،و سایر ابزارهای بیرونی که ممکن است به کامپیوتر وصل باشد مثل درایوهای usp را از کامپیوتر بکشید و فقط و فقط کابل مانیتور را متصل نگه دارید بعد از این مرحله تنها کابلی که به کامپیوتر وصل خواهد بود کابل پاور و کابل مانیتور خواهد بود .
·          ببینید آیا مانیتور روشن است (در این صورت باید یک LED در جلوی مانیتور روشن یا چشمک زن داشته باشد که در واقع نشان روشن بودن آن می باشد ) اگر این LED روشن نمی شود یا چشمک نمی زند . بررسی کنید آیا سیم پاور مانیتور بطور درست به پریز برق وصل است و آیا کابل رابط مانیتور بطور محکم به پشت کیس متصل است .
·          ببینید آیا تنظیمات روشنایی و کانتراست مانیتور و بطور درست صورت گرفته (بارها دیده ایم که مشکل تاریکی زیاد صفحه بوده وسیستم خیلی خوب کار می کرده ) .
·          بعد از اجرای همه این مراحل ، حالا کامپیوترتان را روشن کنید .کار می کند ؟ عالیه ! اگر کار نمی کند اجازه دهید چه کاری باید بعداً انجام دهید
مرحله دوم – بررسی داخلی ،
حالا کارما کمی مشکل تر شده باید کامپیوتر خود را باز کنید این کار را با بازکردن قاب سمت چپ کیس انجام دهید  .
حلا شما باید هر چیزی را که برای روشن کردن کامپیوتر لازم نیست بیرون آورید .این کار واقعاً مهم است برای شروع بکار یک کامپیوتر قطعات زیر لازم است
·          منبع برق (منبع تغذیه )
·          مادر برد
·          Cpu
·          فن cpu
·          یک ماجول رم اگر دو رم بروی کامپیوتر شما نسب می باشد یکی از انها کافیست
·          یک کارت ویدئو
بنابراین هرچیز دیگری که ممکن است به کامپیوتر شما متصل باشد باید از کامپیوتر خارج شود این شامل همه کارتهای ضمیمه ای است که شما ممکن است داشته باشید (مثل کارت صدا ،هارد دیسک ،درایوهای دیسک نوری مثل cd  درایو وازاین قبیل ، ماجول رم اگر دوتا رم دارید یکی را بردارید ، کارت گرافیک دوم ، فن های کیس ، فن های اضافی و غیره ).
اگر مادبرد شما دارای کارت گارفیک انبرد (on bord )می باشد و یک کارت گرافیک ضمیمه دارید کارت گرافیک ضمیمه از روی مادربرد باز نمایید و کابل مانیتور را روی رابط ویدوئی پشت کیس وصل کنید .
هنگام برداشتن قطعات می بایست کامپیوتر کاملاً خاموش بوده برای اینکار خیلی راحت سیم پاور را از برق بکشید ویا دکمه 0/1 پشت کیس روی حالت صفر قرار دهید در غیر اینصورت به قطعات آسیب می رسد .
همانگونه که از لیست بالا می بینید کامپیوتر برای روشن شدن به هیچ درایو دیسکی نیاز ندارد پس خارج کردن آنهارا فراموش نکنید(شما باید کابلی که درایوها را به مادربرد وصل می کند و کابلهای پاوری که آنها را به منبع برق متصل می کند خارج کنید ) شما همچنین باید فن های کمکی روی کیس را از منبع برق جدا کنید .
بعد از خارج کردن قطعاتی که لازم نیستند سعی کنید کامپیوتر را دوباره روشن کنید ( فراموش نکنید سیم پاور را دوباره به پریز بزنید )حلا روشن می شود؟ عالیه شما مشکل را حل کردید و باید همه قطعات را یکی یکی به جای خود برگردانید (یعنی کامپیوتر را خاموش کنید یک قطعه را به جای خودش برگردانید و دوباره کامپیوتر را روشن کنید ) . فراموش نکنید موقع نصب یک قطعه کامپوتر خاموش باشد . اگر بعد از نصب یک قطعه کامپیوتر روشن نشد این بدین معنی است که قطعه آخری که نصب کرده اید معیوب است و باید کنار گذاشته شود و بلاخره تعویض کنید و یا مشکل اتصال بد این قطعه را پیدا کنید که در باره آن در مرحله چهار بحث خواهیم کرد .همه قطعات را همزمان نصب نکنید چرا که نمی توانید مشخص کنید که کدام قطعه معیوب است بهمین خاطر است که می گوییم قطعات را یک به یک نصب کنید و کامپیوتر را بعد از نصب کردن هر قطعه روشن نمایید .
اگر کامپیوتر شما هنوز روشن نمی شود این بدین معنی است که یکی از قطعات اصلی لیست شده فوق معیوب است یا شما یک مشکل اتصال بد دارید قبل از اینکه ادامه دهیم تمام قطعاتی که بعداً به سیستم متصل نمودید را باز نموده و فقط قطعات لیست شده اصلی را متصل نگهداری
آیا منبع تغذیه (پاور سیستم ) انرژی می فرستد ببینید آیا LED کوچکی که روی مادر برد و یا LED روی قاب جلوی کیس روشن نمی شود .و یا بعد از فشار دادن دکمه پاورسیستم هیچ گونه انتقال انرژی صورت نمی گیرد . این معنی است که منبع برق سیستم خراب است و باید تعویض شود .
آیا فن cpu  می چرخد ؟ اگر فن نمی چرخد و فرض می شود که منبع برق معیوب نیست ، فن cpu معیوب است و باید تعویض گردد برخی از انواع مادربرد ها یک مدار محافط دارند که در صورت معیوب بودن فن cpu سیستم خاموش می شود
آیا کامپیوتر چند ثانیه کار می کند بعد خاموش می شود ؟(بعبارت دیگرفن cpu  چند ثانیه می چرخد و بعد کامپیوتر خودش خاموش می شود و تا چند دقیقه بعد نمی توان سیستم را روشن نمود ( .این ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه که بعداً توضیح می دهیم .اما حالا باید حافظه cmos را دوباره تنظیم کنید این شیوه را در صفحه بعد توضیح خواهیم داد .
صدای بوق از اسپیکر درون کیس شنیده می شود ؟این بدین معنی است که شما حتماً یک مشکل اتصال بد روی کارت گرافیک یا ماجول رم یا حافظه دارید ( در این مورد بعداً بیشتر صحبت خواهیم کرد مرحله 4 ) و یا آنها معیوب هستند .
مرحله سوم – پاک سازی حافظه cmos
حافظه cmos حافظه کوچک است که روی مادر برد قرار گرفته و برای ذخیره پیکر بندی کامپیوتر می باشد . این پاکسازی با تغییر جایگاه جامپر و یا با اتصال کوتاه روی مادر برد یک پیچ گوشتی سر پهن انجام می شود جایگاه دقیق این جامپر یا پین بسته به مدل مادر برد می باشد که شما باید جای آنرا پیدا کنید ( معمولاٌ عبارت clear cmos یا  ccmos یا  clrtc کنار آن نوشته شده . در تصاویر پایین چند مثال آورده ایم
  pic1.jpg]
عکس 1 : پاکسازی جامپرهای cmos با تغییر جایگاه جامپر
  pic2.jpg]
عکس 2 پاکسازی پینهای  cmos با یک پیچ کوشتی سر پهن پینها را اتصال کوتاه کنید  
  pic3.jpg]
عکس 3  پاکسازی پدهای cmos با یک پیچ کوشتی سر پهن پدها را اتصال کوتاه کنید 
شیوه کار همیشه یکسان است توجه داشته باشید که هنگام این کار حتماٌ‌کامپیوتر خاموش باشد و کابل برق را از پریز بکشید . هنگام اتصال پین و یا پد پیچ گوشته را مدت دوثانیه در حالت اتصال نگه دارید و یا جامپرها را بعد از دوثانیه به جایگاه اصلی خود بر گردانید و دوباره کامپیوتر را روشن کنید .
اگر انجام این مرحله مشکل را حل نکرد ٰ، یعنی اگر کامپیوتر شما هنوز روشن نمی شود به مرحله بهدی بروید ام اگر پاکسازی حافظه cmos مشکل شمار حل کرد لازم است دو کار انجام دهید اول شما باید همه قطعات کامپیوتر را به جای خود برگردانید ، دوم بایو وارد برنامه مادر برد شوید و آنرا دوباره تنظیم کنید . کامپیوتر شما پیغام می دهد حافظه cmos پاکسازی شده ، بنابراین شما باید کلید f1 را فشار دهید تا داخل برنامه شده و آنرا دوباره تنظیم کنید .
[Window Title]
Checking Disk EMTEC (J:)
 
[Main Instruction]
Your device or disk was successfully scanned
 
[Content]
No problems were found on the device or disk. It is ready to use.
 
If you removed the device or disk before all files were fully written to it, parts of some files might still be missing. If so, go back to the source and recopy those files to your device or disk.
 
[V] See details [Close]
 
[Expanded Information]
Volume Serial Number is 3816-1662
Windows is verifying files and folders...
File and folder verification is complete.
Windows has checked the file system and found no problems.
 
2,048,622,592 bytes total disk space.
      884,736 bytes in 11 hidden files.
    5,275,648 bytes in 161 folders.
1,786,085,376 bytes in 1,493 files.
 256,376,832 bytes available on disk.
 
       32,768 bytes in each allocation unit.
       62,519 total allocation units on disk.
        7,824 allocation units available on disk.
  مرحله 4 – رفع کردن ارتباط یا اتصالات بد
اگر کامپیوتر شما هنوز روشن نمی شود می بایست ماجول رم ، کارت گرافیک و سوکت cpu  را تمیز کنید.ممکن است یک اتصال بد بین این اجزا و شکاف آنها روی مادر برد وجود داشته باشد شما باید محلول ایزوپروپیل ، مداد پاکن و یک عدد مسواک (البته دقت کنید که مسواک بروس نرم داشته باشد) خریداری کنید  .
pic4.jpg] 
عکس 4 : وسایلی که برای از بین بردن اتصالات بد مورد نیاز است
Cpu  (البته شما باید اول فن cpu  از محل خود باز کنید ) ، کارت ویدئو و رم را از روی مادربرد جدا کنید
شما باید اتنهای محل اتصال رم و کارت گارافیک را با پاک کن به روشی که در شکلهای 5 تا 7 نشان داده شده  پاک کنید. البته مراقب باشید هنگام این کار انتهای اتصال  اجزا (قسمت طلایی رنگ در  انتهای محل اتصال رم و کارت کرافیک  به مادربرد) را هرگز لمس نکنید بعد از تمیز کردن دوطرف این اجزا با پاک کن می باید انتهای این اجزار را همانند قبل با مسواک خیس خورده در ایزوپروپیل انجام دهید
pic5.jpg] 
شکل 5 : تمیز کردن انتهای محل اتصال ماجول رم با پاک کن
pic6.jpg] 
شکل 6 : تمیز کردن انتهای محل اتصال ماجول رم با مسواک خیس خورده در ایزوپروپیل
pic7.jpg] 
شکل 7 : تمیز کردن انتهای محل اتصال کارت گارافیک با پاک کن
pic8.jpg] 
شکل 8 : تمیز کردن انتهای محل اتصال کارت گارافیک با مسواک خیس خورده در ایزو پروپیل
  اگر از cpu  از نوع intel 775 استفاده می کنید می توانید از پاکن جهت تمیز کردن اتصالات استفاده کنید و بعد مسواک خیس خورده در ایزو پروپیل را بکار ببرید .اگر از cpu پین دار (برای مثال e.g AMD cpu و یا cpu  قدیمی اینتل ) استفاده می کنید پس شما نمی توانید از پاک کن جهت تمیز کردن پینها استفاده کنید و باید مسواک خیس خورده در ایزو پروپیل بکار ببرید.
  pic9.jpg]
  شکل 9 – اتصالات cpu  را با یک پاک کن تمیز کنید (فقط برای cpu 775  )
  pic10.jpg]
شکل 10 – بعد آنها را با یک مسواک خیس خورده در ایزو پروپیل تمیز کنید .
  pic11.jpg]
شکل 11 – تمیز کردت AMD Cpu با مسواک خیس خورده در ایزو پروپیل
بعد از تمیز کردن قطعات شما باید شکافهای آنها بر روی مادر برد تمیز کنید و این کار را باید با مسواک خیس خورده در ایزو پروپیل انجام دهید . برای پاک کردن روی مادر برد هرگز از پاک کن استفاده نکنید
  pic12.jpg]
شکل 12 – شکاف cpu  را با یک مسواک خیس خورده در ایزو پروپیل تمیز کنید .
  pic13.jpg]
 
شکل 13- شکافهای رم را با یک مسواک خیس خورده در ایزو پروپیل تمیز کنید
                   و در آخرشکاف کارت گرافیک را با یک مسواک خیس خورده در ایزو پرو پیل تمیز کنید
پس از تمام مراحل تمیز کاری و زمان کافی برای خشک کردن آنها صرف شد cpu  و فن cpu  ماجول رم و کارت گرافیک را دوباره برروی مادر برد نصب کنید و کامپیوتر را روشن کنید .
کامپیوتر روشن شد عالیه شما مشکل را حل کردید ، اگر روشن نشد پس به مرحله بعد بروید .
 
  مرحله 5 – عیب یابی
 
اگر شما به این مرحله رسیدید و کامپیوتر شما هنوز روشن نمی شود این بدین معنی است که یکی از قطعات کامپیوتر شما معیوب است و باید آنرا پیدا کنید . اگر شما تمام مراحل فوق را بدرستی دنبال کردید حلا کامپیوتر شما فقط قطعات زیر را دارد (فقط قطعات زیر روی کامپیوتر شما نصب هستند ( .
·          منبع برق
·          مادربرد
·          Cpu
·          Cpu fan
·          یک ماجول رم
·          یک کارت ویدئو
شما باید هریک از قطعات فوق را جدا کرد و روی کامپیوتر دیگر که سالم است امتحان کنید . شما به کامپیوتر دیگری که سوکت cpu  همانند کامپیوتر خودتان است نیاز دارید تا بتوانید cpu  خودتان را امتحان کنید . این کامپیوتر همچنین باید نوع رم همانند کامپیوتر خودتان داشته باشد .این مرحله برای بیشتر کاربران سخت است ، چونکه بیشتر مردم دوکامپیوتر شبیه بهم در خانه ندارند .
پس شما کارت گرافیک را روی کامپیوتر سالم نصب می کنید ( البته اول کارت ویدئو خود کامپیوتر را بردارید) کامپیوتر را روشن کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد . فراموش نکنید که همه قطعات را امتحان کنید ممکن است بیش از یک قطعه معیوب باشد . همچنین فراموش نکنید که هنگام جداسازی و نصب قطعات حتماً کامپیوتر خاموش باشد برای احتیاط بیشتر توصیه می شود کابل برق را از پریز جدا کنید بعد از این مرحله قطعات معیوبی که باید تعویض شود را جدا کنید .  
 
 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1389-10-15 11:16    آمار بازدیدکنندگان   :  23392        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ