عوامل کاهش سرعت هنگام کار با سیستم

 

    آیا کامپیوتر شما اخیراً دچار مشکلات عجیب و غریبی شده؟ آیا سرعت اش به شدت افت کرده و با آن روزهای اولیه (که تازه روی آن ویندوز نصب کرده اید) کاملاً متفاوت شده است؟

اگر چنین است باید آستین ها را بالا بزنید و خود را برای یک بررسی دقیق آماده کنید.

دقت داشته باشید اینگونه مشکلات بهتر است به دست خودتان حل شود تا بوسیله کسانی که به طور حرفه ای در زمینه تعمیر کامپیوتر فعالیت می کنند. مشکلاتی که باعث بوجود آمدن کاهش سرعت سیستم و یا اختلالات کوتاه مدت می شوند، دلایل و عوامل گوناگونی دارد. از این رو شناسایی و برطرف کردن آنها هم زمانبر و هم هزینه بردار خواهد بود. پس بهتر است هر چه زودتر خود را برای شناسایی مشکل سیستم آماده کنید.

توجه!

به دلیل ریسک دار بودن بعضی از روش ها بهتر است قبل از شروع هر کاری از اطلاعات مهم و حیاتی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

آیا مشکلات بوجود آمده مزمن و قدمی است و یا تازه بوجود آمده اند ؟

    اگر مشکل شما جدیداً بوجود آمده، بهتر است قبل از هر کاری، بررسی کنید که به تازگی چه نرم افزارها و سخت افزارهایی روی سیستم نصب کرده اید. مطمئناً متهم ردیف اول همین تازه واردها هستند! پس باید کار را با آنها شروع کنیم.

خیلی از نرم افزارهای جدید همراه خود الحاقیاتی را روی سیستم نصب می کنند. این الحاقیات می توانند به فهرست Startup اضافه شده و در نتیجه هنگام بالا آمدن سیستم، خود به خود اجرا شوند (برای آشنایی بیشتر با این موضوع به قیمت اول این مجموعه مقاله در شماره گذشته مراجعه نید)

این الحاقیات می توانند نرم افزارهای آپدیت کننده و یا حتی اجرا کننده های جدول زمان بندی (Scheduler) و... باشد. معمولاً این الحاقیات خیلی به درد بخور نیستند، از این رو می توانند آنها را پاک کنید. خیلی از این عملیات ها (مانند آپدیت کردن و...) می توانند به طور دستی هم انجام بشوند. برای این کار به کنترل پانل مراجعه کرده و در قسمت Add Or Remover Programs آنها را جداگانه حذف کنید. دقت داشته باشید که این کار آسیبی به    نرم افزار اصلی شما نزند. پس از این کار سیستم را مجدداً راه اندازی کنید.

اگر باز هم مشکل حل نشده بود این بار باید خود برنامه را به طور کامل حذف نمایید.

یکی دیگر از موارد شایع، مشکلاتی است که در اثر نصب سخت افزارهای جدید بوجود می آیند. در اولین قدم بهتر است نسخه درایور سخت افزار را بررسی کنید. به سایت سازنده قطعه مراجعه و به دقت همه قسمت های مربوطه را بررسی کنید. اگر نسخه و یا اصلاحیه (Patch) جدیدی موجود بود آن را دریافت کرده و روی سیستم نصب کنید. خیلی وقت ها همین کار ساده بزرگترین مشکلات را حل می کند. اگر باز هم مشکل باقی ماند، قطعه جدید را باز کنید. سپس قطعه قدیمی را مجدداً روی سیستم نصب کنید. ممکن است سخت افزار جدید مشکلی داشته و یا این که با یکی از سخت افزارهای سیستم ناسازگار باشد.

 

بررسی وضعیت سخت افزاری سیستم موارد پایه ای

    اگر چه مشکلاتی که باعث کندی سیستم می شوند ریشه های نرم افزاری دارند، اما نباید براحتی از کنار احتمالات سخت افزاری بگذریم توصیه می کنیم در اولین گام کار را با بررسی وضعیت سخت افزاری و خصوصا موارد    پایه ای که شامل رم پردازنده و هارددیسک می شوندشروع کنیم .در حال حاضر نرم افزارهای زیادی برای بررسی سخت افزارهای سیستم وجود دارند اما توصیه ما برنامه رایگان و قدرتمندی است که مطمئنا در کارکردنبا آن دچار مشکل نخواهید شد . این برنامه    ultimate Boot  CD نام دارد . با استفاده از ان ابزار قدرتمند دوازده مدل آزمون مختلف برای پردازنده رم و هاردیسک در اختیار شما قرار خواهد گرفت . البته در مورد این برنامه در شماره قبل توضیحاتی را ارایه داده بودیم . برای آگاهی از عملکرد این برنامه توصیه می کنیم به شماره 40 ماهانه مراجعه کنید.

 

سیستم های خنک کننده

    یکی از مشکلاتی که می تواند سبب کند شدن سیستم شود ، گرم شدن بیش ازحد قطعات اصلی سیستم و بخصوص پردازنده است .متخصصین سخت افزاری ، خوب می دانند که گرمای زیاد چه آسیب های جبران نشدنی به پردازنده ها  وارد می سازند البته مطمئنا این مشکل برای سیستم هایی که فن های پردازنده و کیس در آنها بدرستی کار  می کنند و هیت سینک نیز  (Heatsink) توسط گرد و غبار پوشیده نشده باشد پیش نخواهد آمد . از این رو موارد ذکر شده را در سیستم خود بررسی کنید .بهترین کاراین است که کیس را باز کنید و توسط جارو برقی های کوچک آن را کاملا تمیز  کنید . ضمن این که در بازار ، اسپری هایی به نام (Contact cleaner) وجود دارد که با آنها می توانید فن ها را از وجود گرد و غبار و کثیفی پاک کنید . اگر مشاهده کردید یکی از فن ها به درستی کارنمی کند بهتر است سریعا آنهارا با عوض کنید . ضمنا وضعیت انتقال جریان هوا در کیس و شرایط محیطی که در آن قرار دارد بسیار مهم است. بطور مثال به هیچ وجه کیس ها را در جاهایی که نزدیک به منابع گرمایی (مانند بخاری ها و......) هستند قرار ندهید.

 

کنترل وضعیت گرمایی سیستم

    به دلیل با اهمیت بودن وضعیت گرمایی سیستم ، توصیه می کنیم نرم افزاری را نصب کنید که توسط آن بتوانید وضعیت سیستم را کنترل کنید . برنامه ای که ما به شما توصیه می کنیم ،  speed fan نام دارد . توسط آن میتوانید همیشه میزان گرما ( وسرعت فن ) پردازنده ، هاردیسک و کارت گرافیک خود را ملاحظه کنید . البته بهتر است این کار  را زمانی انجام دهید که پردازنده بشدت درگیر و مشغول باشد . بطور مثال زمانی که با برنامه هایی مانند3DsMax در حال رند ر کردن و یا مشغول باز کردن فایل های  سنگین فشرده شده هستید.

  

نام اسکنر

نشانی وب سایت

Eset online scanner

http://www.eset.com/onlinescan/

BitDefender online scanner

http://www.bitdefender.com/scan8/ie.html

Kaspersky  online Virus scanner

http://www.kaspersky.com/virusscanner

pandActive scan

http://www.panvdftware.com/activescan/active%20scan/ascan2.asp

TrendMicroHousecall

http://housecahh.trendmicro.com/

 

(   جدول يك   )

 

 

بررسی وضعیت نرم افزاری سیستم

    پس از بررسی مشکلات سخت افزاری، اکنون نوبت به موارد نرم افزاری می رسد. در میان عوامل نرم افزاری که باعث چنین مشکلاتی می شوند از همه محتمل تر، وجود بدافزار در سیستم است. همانطور که می توانید ویروس ها، جاسوس افزارها (و به طور کلی بدافزارها) پس از آلوده کردن رایانه ها در حافظه آنها مقیم می شوند. به همین دلیل پروسه های جانبی و مخربی را روی سیستم اعمال می شوند. اما چگونه می تواند با این عوامل مخرب مقابله گرد؟

مطمئناً اولین گام نصب ضد ویروس و ضد جاسوس افزار مطمئن و سالم است؟ در جواب باید گفت آنهایی مطمئن هستند که در آزمون های امنیتی مستقل شرکت کرده اند و مدارک قابل استنادی دارند و آنهایی سالم اند که کد رجیستری معتبر دارند بهتر است بدانید به ضد ویروس ها و ضد جاسوسی افزارهای کرک شده نمی توان خیلی اطمینان کرد. البته اگر مایل نیستند. برای داشتن نرم افزرهای امنیتی هزینه کنید، می توانید سراغ محصولات رایگان بروید. برای آشنایی با آنها به مقالة «یک سبد از نرم افزار امنیتی رایگان» که در همین شماره منتشر شده است مراجعه کنید.

برای اولین گام نرم افزارهای امنیتی را آپدیت کرده و به طور کامل سیستم را اسکن کنید. اگر با وجود تمامی این کارها باز هم به سیستم مشکوک هستید، می توانید سراغ نرم اارهای امنیتی کمکی بروید. این برنامه ها می تواند مستقل از ضد ویروس و... سیستم ا بررسی کنند و برخی از حفره های امنیتی را مسدود کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه ها به مقاله «ابزارهای امنیتی رایگان» که در شماره 36 چاپ شده است مراجعه کنید. اما به غیر از روش های اشاره شده راه حل دیگری هم وجود دارد. در صورتی که از اینترنت پرسرعت برخوردار هستید و می خواهید از صحت و سلامت سیستم مطمئن شوید، می توانید از اسکنرها بدون نیاز به امکانات آنلاین استفاده کنید. این تسکنرها بدون نیاز به انکانات اضافی (هزینه) قادرند از طریق مورگر اینترنتی مایکروسافت (Internet Explorer) سیستم را به طور کامل اسکن کنند. ضمناً برخی از انها امکان پاک سازی کدهای مخرب را هم دارند در جدول 1 می توانید نشانی وب سایت آنها را بیابید.

 

داده های هارد دیسک را یک پارچه کنید.

    یکی از عوامل مهمی که اغلب توسط کاربران نادیده گرفته می شود عملیات یکپارچه سازی (Defragment) هارددیسک، استو دقت داشته باشید اگر سکتورهای مربوط به یک فایل بر روی هارددیسک، پراکنده و غیر پارچه باشد و در اصطلاح سکتورهای تیکه شده ((Fragmented sector زیادی روی هاددیسک وجود داشته باشند. سرعت و عملکرد سیستم بسیتر کاهش خواهد یافت. بهترن و ساده ترین راه جل برای مقابله با این مشکل استفاده از نرم افزار Disk Defragmenter است. برای اجرای این برنامه سیر زیر را طی کنید.

Start\All programs\Accessories\System Tools\Disk Defragmenter

البته نرم افزارهای دگر هم وجود دارند که امکانات بیشتر و بهتری برای ان کار فراهم می سازند. به طور مثال Diskeeper (www.diskeeper.com) و یا Ashampoo Magical Defrag  ( www.ashampoo.com )

نکنه: نرم افزار Diskeeper را می توانید از روی دی وی دی همراه ماهنامه نصب کنید.

 

استفاده از نرم افزارهای بهینه سازا

    یکی از راه های داشتن کامپیوتری سالم و سریع، استفاده از نرم تفزارهای بهینه ساز است. این گونه برنامه ها با تمیز کردن رجیستری ویندوز، بخش های مشکل دار را حذف و یا حتی قایل های موقت اضافی سیستم را پاک می کنند. مطمئناً پیدا کردن این برنامه ها کار بسیار ساده ای خواهد بود. ضمن اینکه استفاده از آنها هم پیچیده و مشکل نیست و فقط با چند کلیک ساده تمام کارها انجام می شود!

یکی از نرم افزارهای معروف و قدرتمند در این زمینه متعلق به شرکت PC-Tools است. این برنامه Registry Mechanic نام دارد.

 

شناسایی و برطرف کردن مشکلات خود ویندوز

    تمامی نگارش های ویندوز، نرم افزارهای گوناگونی دارند که در پیش زمینه سیستم (Background) در حال اجرا هستند. به طور مثال انواع سرویس ها، درایورها و... وجود این نرم افزارها به مرور زمان ممکن است مشکلاتی را در عملکرد خود ویندوز (و در نهات سیستم ها) بوجود آوردند.

خوشبختانه شناسایی و برطرف کردن چنین مکلاتی کار سخت و پیچیده ای نیست. برای اولین گام بهتر است به قسمت Event Viewer ویندوز مراجعه کند. برای این کار روی آیکون My Computer کلیک راست کرده و از صفحه باز شده گزینه Manage را برگزینید. اکنون در صفحه Computer Management روی گزینه  viewer Event  که زیر شاخه system tools  است کلیک کنید . درسمت راست ، دسته بندی کلی ازبخشهای مختلف ویندوز وجود دارد. با دو بار کلیک کردن بر روی هر بخش می توانید مجموعه ای از پیام ها و اخطارهای مربوط به آن قسمت را ملاحظه کنید . توصیه می کنیم با دقت پیام های اخطار را بررسی نمایید، مخصوصا آن دسته ای را که مکررا ایجاد شده اند . برای خواندن کامل هر پیغام کافیست روی آنها دو بار کلیک کنید .

 

نرم افزارهای مزاحم رانابودکنید  !

    اگربا وجود طی کردن تمامی مراحل ذکر شده همچنان مشکل شما حل نشده است ، وقت آن رسیده که سراغ نرم افزارهای مزاحم بروید . همانطور که قبل هم اشاره کردیم نرم افزارهای جانبی زیادی وجود دارند که در پیش زمینه سیستم فعال هستند . ممکن است بعضی از آنها بیش از حد از منابع سیستمی استفاده کنند. مطمئنا حذف کردن و یا تغییر در تنظیمات آنها می تواند بهراحتی مشکلات سیستم راحل کند. برای دستیابی به این اطلاعات باید از طریق فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl+shift+ESC به پنجره Task Manager بروید . اکنون روی ستون CPU کلیک کرده تا نرم افزارها را بر اساس میزان باری که به روی  CPU تحمیل می کنند طبقه بندی شوند. اجازه بدهید این صفحه باز بماند و به نرم افزارهایی که در این قسمت جابجا می شوند و فعالیت دارند توجه کنید . حتی می توانید در زمانی که مشغول کار کردن با سیستم هستید هم صفحه را باز نگه دارید با این کار می توانید متوجه شوید چه اتفاقاتی در سیستم شما روی می دهد و کدام برنامه چه میزان منبع سیستمی را استفاده می کند . مطمئنا با استفاده از این روش مطالب و نکات جدید و زیادی را متوجه خواهید شد ، بطور مثال این که کدام برنامه ها از منابع سیستمی بیشتری استفاده می کنندو کدام یک کمتر . با وجود همین اطلاعات خیلی راحت   می توانید تصمیم بگیرد از کدام برنامه استفاده و کدامیک را حذف کنید بطور مثال اگر متوجه شدید ضد ویروس خاصی بشدت باعث کند شدن سیستم شده آن را با  ضد ویروس دیگری تعویض کنید و .....اما اگر با نام های موجود در این فهرست آشنا نبودید می توانید برای حل مشکل سراغ نرم افزار منتشر شده توسط مایکروسافت بنام ProceessExplorer بروید .توسط این برنامه می توانید بدون هیچ دردسری تمامی فعالیت های سیستم را بطور طبقه بندی شده ملاحظه کنید. اگر با نام هرکدام از آنها نا آشنا بودید کافیست روی آن راست کلیک کرده و Properties  برگزینید . با این کار تمامی اطلاعات مورد نیاز مانند نام برنامه ، شرکت تولید کننده ، مسیری که در آن جا نصب شده و ..... در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

نکته : نرم افزار را می توانید از سایت ماهنامه دانلود نمایید.

 

بهینه سازی  startup  

    با این که شما در مرحله قبل نرم افزارهایی راکه مصرف زیادی داشتند را شناسایی کردید و حتی شاید آنها را پاک هم کرده باشید ولی نکته مهم دیگری هم وجود دارد که مطمئنا عمل به آن تاثیر بسیار زیادی روی کارایی سیستم خواهد داشت . این نکته تعداد نرم افزارهایی است که هنگام بالا آمد (بار گذاری سیستم ) اجرا می شود . دقت داشته باشیدکه هرقدر این نرم افزارها بیشتر باشند عملکرد سیستم کند ترخواهد بود. بطور مثال اگر تعداد نرم افزارهایی که در فهرست  Task Manager قرار دارد بیش از 50 عدد باشند می توان نتیجه گرفت ، برنامه های اضافی زیادی هنگام بالا آمدن سیستم ، اجرا شده اند که مطمئنا نبودشان تاثیر منفی بر سیستم نخواهد گذاشت. در مقاله قبلی اشاره کاملی به این موضوع داشتیم .فقط برای یاد آوری باید بگوییم . در Run عبارت   msconfig  را تایپ کرده و در برگه starup up   گزینه های اضافی را حذف کنید.

 منبع : http://hw.sums.ac.ir/amozesh/maghale/kahesh-sorat.html

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1387-12-22 9:19        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ