نامه یک نوزاد تازه متولد شده به مادرش
 
مادر خوبم سلام .
میدانم خیلی برایم زحمت کشیده ای و رنج برده ای . اما مادر خوبم به خاطر خودت ، به خاطر من نگذار که زحماتت بر باد رود. نگذار که این شیر خشک ، در بدن من ، در رگهایم جاری شود . آخر این حق من است ، حق من بوده است ، از همیشه تاریخ ، از آن هنگام که آدم پا بر زمین نهاد این رسم بود . بگذار پابرجا بماند . چون هم به نفع تو و هم به نفع من است . بگذار تا من هم مثل هزاران کودک دیگر که میخواهند جان بگیرند ، از شیره جان تو، جان بگیرم . بگذار از شیره سپید جان تو در رگهای من جاری شود و به من زندگی دهد .
میدانم برایت سخت است ، میدانم گاهی خسته میشوی. اما این را بدان که این شیر دادن تو یک احساس عاطفی عمیقی را بین من و تو بوجود می آورد. درست است که من زبان ندارم که به تو بگویم ،اما وقتی پوست بدنت را احساس میکنم آرام میگیرم. تغذیه کودک از شیر مادر به دلیل ترکیب مخصوص و متناسب با نیاز طفل همچون سپر و جنگ افزاری کودک را در برابر عوامل بیماری زای محیطی مقاوم و پر توان نگه داری می کندو با صدها خصوصیت استثنایی تامین کننده حفظ و سلامت جسمی و ر وانی کودک است و این امرضامن تندرستی مادرنیر میباشد .
میدانی مادرم ، خداوند حکیم است و اقتضای حکمت کامله او همه چیز را در جای خود قرار دادن و آفرینش را بر مبنای انتظام عالمانه و همه سو نگر، صورت دادن است . نگاهی نزدیک به ترکیب شیر مادر و برر سی تاثیر آن در پاسداری از سلامت کودک و اثرات استثنایی آن در تامین تندرستی مادر نمونه خوبی برای برسی آسان در حکمت خداوندی است .
مادر خوبم این را بدان که شیر مادر فقط زمینه ساز سلامت کودک در دوره شیر خوارگی نیست بلکه برخی مطالعات کاملا" تازه نشان داده که حتی هنگام سالمندی آنان که در دوره شیر خوارگی از شیر مادر بهره برده اند، به مراتب بیش از آنانیکه از این نعمت خداوندی محروم بوده اند از سلامت دستگاه قلب و عروق برخوردار بوده اند . افزایش کلسترول درخون آنها کمتر از کسانی است که طفولیت آنهابا محرومیت از شیر مادر سپری شده است . در دنیای ما تا کنون دارویی که ضرب هوشی کودکان را افزایش دهد ساخته نشده اما شیر مادر تنها دارویی است که این ضزیب را را تا هشت برابر افزایش میدهد .
میدانی که در دو قرن گذشته ، باورهای نادرست ، تبلیغات گمراه کننده ، کمپانی های فروشنده شیر خشک ، نا آگاهی مادران از نحوه صحیح شیر دادن ، دور بودن مادر از کودک برای چندین ساعت در روز و استفاده از شیشه شیر و پستانک ، عظیم ترین ظلمها را در حق کودکان شیر خوار سبب شده است . و به همین دلیل میلیون ها مرگ کودک را شاهد هستیم .
میدانی یونیسف که یک سازمان بین المللی است بر اساس  یک برسی قابل استناد اعلام کرده که اگر همه کودکان از شیر مادر استفاده کنند سالیانه از مرگ بیش از یک میلیون کودک در جهان پیشگیری میشود . پس به خاطر خدا به خاطر خودتان ما را از این نعمت گرانبها محروم نکنید .
میدانی دنیای پیشرفته باسرعت در حال جبران اشتباهات گذشته و بدفرجامی ها و، ناآگاهی ها نسبت به کودکان است و سازمان جهانی بهداشت – یونیسف – یک حرکت علمی آموزشی را به کلیه کشورهای جهان گسترش داده است .
دنیا با اطمینان درصدد ترویج مجدد تغذیه کودکان با شیر مادر است تا میلیون ها کودک در سراسر جهان از حق مسلم خود برخوردار شوند .پس توهم ای مادر خوب من بیا در این حرکت عظیم شرکت کن . و این را بدان که پاکترین ، سالمترین ، مقوی ترین و اطمینان بخش ترین غذا برای کودک دلبند تو شیر مادر است . و توجه به آن در همه حال حتی در بحرانها بسیار ضروری میباشد .
تهیه و تنظیم : محمدپور – داوطلب سلامت شبکه بهداشت و درمان خنج
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1389-6-15 12:57        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ