طرح غربالگری دیابت منطقه شهری خنج
 بیماری دیابت از شایع نرین بیماریهای غیر واگیر در جهان است .این بیماری چهارمین علت مرگ در کشورهای با درآمد بالا است در کشورهای در حال توسعه اپیدمی آن آغاز شده که شامل دو نوع
الف ) دیابت نوع 1: شیوع آن به مراتب کمتر از نوع 2 است . بیشتر در افرادزیر 30 سال بروز می کند . سالها تصور این بود که منحصر به کودکان و نوجوانان است . هر چند که بیشترین سن بروز آن بین 11-14 سالگی است اما در سنین 55-65 سالگی نیز افزایش مختصر بروز دارد .
ب) دیابت نوع 2 :شیوع آن در جمعیت بالای 40 سال در دنیا بین 10-5% است بیشتر در مناطق شهری شایع است سازمان بهداشت جهانی آن را بعنوان اپیدمی نهفته اعلام کرده است و از سال 1993 تمام کشورهای جهان را به مقابله با آن فراخوانده است .در کشورهای در حال توسعه بویژه در گروه سنی 45-65 سال تعداد دیابتی ها بشدت در حال افزایش است . درصد شیوع اختلال محتمل گلوکز (پره دیابت ) نیز شبیه دیابت نوع 2 می باشد . مبتلایان به اختلال تحمل گلوکز بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی عروقی هستند .
عوارض دیررس دیابت شامل عوارض قلبی ، عروقی ، رتینوپاتی ، نفرو پاتی ، نرو پاتی  هستند که در صورت کنترل نا مناسب قند خون در بیماران دیابتی بروز کرده وموجب ناتوانی و مرگ و میر بالا می شوند .
  کارت وضعیت سلامت سلامت منطقه شهری خنج
  براساس نتایج بدست آمده از آزمایشها (قند خون و چربی خون) ، محاسبات مربوط به قد ، وزن و فشارخون افراد در سه رده سالم، در معرض خطر ودیابتی تقسیم بندی می شوند که که بترتیب برای آنها کارت سبز-زرد -قرمز صادر شده ایت
  کارت سبز
افرادی که برای آنها کارت سبز صادر شده در حال حاضر عامل خطری از نظر ابتلا به بیماری دیابت پیدا نکرده ایم اما این بدان معنا نیست که هرگز به این بیماری مبتلا نخواهند شد ، این افراد با بکار بردن توصیه های درج شده در پشت کارت می توانند سلامتی خود را پیوسته حفظ کنند .
  کارت زرد ( در معرض خطر)
افرادی که برای آنها کارت زرد صادر شده حداقل دارای یک عامل خطر از نظر ابتلا به بیماری دیابت هستند این افراد برای بررسی بیشتر ورفع عامل خطر به پزشک خانواده ارجاع داده می شوند.همچنین بعضی از توصیه های لازم در پشت کارت ایشان ثبت شده است .
افراد در معرض خطر :
همه افراد بالای 30 سال که دارای یکی از شرایط زیر باشند
الف ) اضافه وزن یا چاقی ( نمایه توده بدنی BMI مساوی یا بیش از 25 )
ب ) فشار خون بالاتر از 140/90 MMHG
ج) سابقه خانوادگی دیابت در افراد خانواده درجه یک (پدر ، مادر ، خواهر ، برادر )
د) دیس لیپیدمی  LDL>150   CHOL>200    TG>200  HDL<50
  کارت قرمز ( بیمار دیابتی )
افرادی که برای آنها کارت قرمز  صادر شده بیمار دیابتی قبلی بوده اند یا در حال حاضر قند خون مساوی ویا بالای 126 G/DL دارند که پس از دوبار آزمایش بعنوان بیمار جدید شناخته شده اند که در هر دو صورت جهت درمان و پیشگیری از عوارض دیابت به پزشک خانواده ارجاع داده می شوند .برخی از توصیه های لازم نیز در پشت کارت ثبت شده است .
  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-4-11 12:18        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ